آشنایی با سازه و لوازم کراس فیت

آشنایی با سازه های کراس فیت و لوازم کراس فیت ….!!!

سازه کراس فیت یا همان دستگاه کراس فیت ، وسیله ای چند کاره جهت انجام حرکات کِراس فیت.

این دستگاه میتوانید با بسته به نوع طراحی تعدادی زیادی از وسایل کراس فیت را در حجم کمی از باشگاه شما جای دهد.

در واقع این دستگاه به نوعی جایگاه مرتبی برای انجام حرکات کراس فیت در باشگاه محسوب میشود.

هرچند شما میتوانید رک و وسایل را به صورت جداگانه تهیه و در باشگاه خود جای دهید ولی هم هزینه بیشتری باید بپردازید هم حجم بیشتری از فضای باشگاه را باید به این دستگاه ها اختصاص دهید !

دستگاه کراس فیت میتواند شامل : نردبال معکوس ، هالتر بار ، درتی بار ، خرک اسکوات ، کیسه بوکس ، جای بتل روپ ، جای کش تی آر ایکس ، قابلیت افزودن مدیسن تارگت و لند ماین و بسیاری از وسایل دیگر …

 

سازه کراس فیت چیست ؟

اگر به باشگاه‌های قدیمی سر زده باشید، حجم زیاد دستگاه‌ها به چشم می‌آید. با گذشت زمان و افزایش تعداد دستگاه‌ها، سالن‌های ورزشی به یک محیط پر از تجهیزات تبدیل شد که برای هر حرکت باید سراغ یکی از آن‌ها می‌رفتی. این تجهیزات علاوه بر محدودیت در انجام حرکات مختلف، هزینه‌ای چند برابر قیمت سازه های کراس فیت داشت! در حال حاضر خرید سازه کراس فیت جایگزین خرید انبوهی از تجهیزات قدیمی شده است. سازه های کراس فیت یا آویز تی آر ایکس یک چهارچوب فلزی است که تجهیزات ورزشی روی آن قرار می‌گیرد.

قبل از خرید این محصول به ابعاد آن توجه کنید. ابعاد این محصول باید متناسب با محل باشگاه باشد. همچنین تجهیزاتی که روی آن وصل می‌شود را متناسب باشگاه انتخاب کنید. تی ار ایکس ، نردبان کراس فیت ، بارفیکس، حلقه‌ی بتل روپ ، مقر هالتر ، پارالل ، سالامون لدر (نردبان ماهی) ، پک بورد نردبان صعود و بسیاری از تجهیزات ورزشی را می‌توان روی سازه های کراس فیت نصب کرد.

 

این محصول دارای انواع مختلفی میباشد که آن ها  را برای شما نام میبریم :

۱ –  طولی 

۲ –  دیواری 

۳ –  ۳۶۰ 

۴  TRX ( تی ار ایکس اختصاصی برای تمرین های TRX میباشد )

 

۱. سازه‌ی کراس فیت:

این ابزار از زمره ی ابزارهای کراسفیت مادر محسوب میشود و یک جورایی معرفی شماتیک و نماد این ورزش هم هست. یک سازه کراسفیت دارای بسیاری از آپشن‌هاست ولی ابزارهای یک سازه کراس فیت را بصورت اجمالی نام میبریم :

این آپشن ها شامل: بدنه اصلی سازه ی کراس فیت؛ لند ماین، استند قرار گیری جای هالتر، نردبان معکوس، مانکی بار، مدیسن تارگت، پارالل و جای بتل روپ می‌باشد.

تعریف دهانه ی کراس فیت: هر چیزی در دنیا واحد شمارش مخصوص به خود را دارد در سازه های کراس فیت این واحد به اختصار دهانه نام گزاری شده است و تعریف آن اینست: دهانه مقدار فضایی است که میتوان یک هالتر را بر روی سازه قرار داد و دارای تمامی آپشن های مورد نیاز برای تمرین میباشد و شما اگر قصد خرید سازه کراس فیت را داشته باشد بهتر است از این موضوع آگاه باشید شما بایستی فقط قیمت دهانه را بپردازید و آپشن های سازه ی شما به نحوی حقوق شما میباشد و هزینه ای لازم نیست در قبال آن پرداخت نمایید.

اگر از تعریف سازه ها بگزریم به اقلام و ابزار های کراس فیت می رسیم ابزار های کوچک تری که هر کدام اثر گزاری خاص خود را دارند.

۲_جامپ باکس:

جامپ باکس از ابزار های بسیار مهم این ورزش میباشد که بعد انفجاری و آمادگی پرشی تمرین را برا آورده میکند .

۳_دار حلقه:

کراس فیت یک ورزش میان رشته ای است و تلفیق چندین ورزش مختلف میباشد که یکی از آن ها ژیمناستیک میباشد و میراث ژیمناستیک برای این ورزش دارحلقه میباشد که حرکت ماسل آپ از حرکت های اجرا شونده ی مهم روی دار حلقه است پس اگر دوست دارید بنیادی در کراسفیت قدرتمند شوید و این ورزش را بطور حرفه ای دنبال کنید هرگز از استفاده ی دار حلقه در تمرینات خود غافل نشوید زیرا اثر فوق العاده ای در حرکات انفجاری بالا تنه دارد.

 

۵. پلیت کراس فیت:

صفحه وزنه هایی که برای وزنه برداری استفاده میشوند گاهی اوقات با عنوان پلیت در ابزار های کراسفیت نام گزاری میشوند البته این نام گزاری حرفه ای امروز دیگر حسابی جایگزین نام های قدیمی تر شده است و ما هم زین بعد آن را پلیت نام گزاری میکنیم.

پلیت های کراس فیت فرق کاملا مشخصی با صفحه های بدنسازی دارند ،صفحه های بدنسازی قابلیت خوردن بر زمین را ندارند و قابل شکستن میباشند زیرا آن ها برای کوبیده شدن بر زمین طراحی نشده اند منتها پلیت های کراس فیت کاملا بر عکس فوق العاده در برابر لیفت های سنگین و کوبیده شدن بر زمین مقاوم هستند و شما میتوانید هر چقدر که میخواهید آن ها را محکم بر زمین رها کنید و خیالتان راحت باشد که آسیبی بر پلیت های کراسفیت شما نمی آید امروزه چون این وسیله در ابزار های کراس فیت نقش پر رنگی دارد جا داشت که در زمره ی اقلام مهم ما یاد آوری شود زیرا کراس فیت بدون لیفت در واقع یعنی یک سری حرکات موزون که فاکتور قدرت در آن ها گم شده است.

۶. روئینگ

روئینگ محصولی است شبیه به یکی از وسایل بندسازی با نام زیر بغل قایقی با این تفاوت که زیر نشیمن گاه آن ریلی قرار دارد تا ورزشکار بتواند با جلو و عقب کردن خود فشار بر پا ها و زیر بغل را هم زمان احساس و تمرین کند البته این صرفا مثالی بود جهت ایجاد یک ذهنیت راجب این محصول وگرنه در واقعیت روئینگ دارای هزاران هزار اختلاف جزئی و کلی در مهندسی ، طراحی و ساخت آن است و از لحاظ کارایی قابل مقایسه با زیر بغل قایقی نمیباشد چون از بنیان محصولی است که تفاوت های فاحش و غیر قابل انکاری دارد مسئله ای که میخواهیم واضح به آن اشاره کنیم اینست که این محصولات هرگز نمیتوانند جایگزین یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند .

نوشته های مرتبط

25

سپتامبر
بلاگ

دستگاه های هوازی

این مقاله به شما کمک میکند تا درباره دستگاه های بدنسازی هوازی اطلاعات مفیدی کسب کنید و با چربی سوزی بیشتر در زمان کمتر ورزش کنید. […]